Aktualności

Obraczkowanie szponiastych - sezon 2024

Rozpoczynamy sezon obrączkowania szponiastych. W przyszłym tygodniu pierwsze obrączki dostaną bieliki, za miesiąc nasze "najpiękniejsze" rybołowy W tym roku po raz pierwszy wspiera nas ORLEN S.A. W ubiegłym sezonie udało się nam zaobrączkować prawie 900 piskląt 12 najrzadszych gatunków ptaków

Trzymajcie kciuki za naszych obrączkarzy!

Rybołów online w Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej

Przekaz online z gniazda rybołowa to jedno z wielu działań realizowanych w ramach zakończonego w czerwcu 2021r. projektu LIFE15 NAT PL000819 „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce” (DGLP / KOO / NFOŚiGW). Transmisja we współpracy z leśnikami z Nadleśnictwa Jedwabno. Gniazdo znajduje się na sztucznej platformie wybudowanej w ramach projektu LIFE w 2018 roku na 30 metrowej sośnie w północno-wschodniej Polsce. Kamerę założono po raz pierwszy w 2020 roku w połowie marca przed przylotem ptaków.

 

Bielik z Woziwody na żywo

Przekaz online z gniazda bielika w Borach Tucholskich to wspólne przedsięwzięcie Komitetu Ochrony Orłów, Nadleśnictwa Woziwoda i Polskiego Radia S.A. promujące ochronę starych lasów i największego polskiego gatunku ptaka drapieżnego – bielika. Podgladany rewir zasiedlany jest przez bieliki od ponad 25 lat, a pierwsza relacja na żywo z przebiegu lęgu udostępniona została w 2021 roku.

Życzymy ptakom pomyślnego lęgu, a wszystkim miłośnikom tej transmisji wielu wspaniałych obserwacji z życia tego gatunku.

Orzeł przedni w polskich Karpatach

Orzeł przedni. Fot. G. MołodyńskiW czasopiśmie Diversity ukazał się artykuł podsumowujący wieloletnie badania orła przedniego w polskich Karpatach prowadzone przez Mariana Stója i Roberta Kruszyka. Rozmieszczenie gniazd orła przedniego w Karpatach jest nierównomierne, wyższe zagęszczenia są we wschodniej części. Gniazda były lokalizowane na terenach o mniejszej lesistości niż w porównywanych punktach losowych. Orzeł przedni jest oportunistą pokarmowym, chwytającym głównie ptaki (56% ofiar) i ssaki(43%). Dziesięć najczęstszych gatunków stanowiło aż 70% chwytanych ofiar. Były to: gołąb domowy, puszczyk uralski, puszczyk, myszołów, sarna, kuna i lis. Orzeł przedni jest drapieżnikiem szczytowym, o czym świadczy wysoki udział zjadanych innych drapieżników - zarówno ssaków, jak i ptaków, które stanowiły 34% jego zdobyczy. Dieta badanej populacji wykazywała zróżnicowanie geograficzne, co sugeruje lokalne adaptacje do dostępnych gatunków ofiar. Gołębie domowe były chwytane najliczniej na Śląsku, gdzie rozpowszechniona jest hodowla gołębi, a puszczyki uralskie dominowały wśród ofiar orłów z obszaru Karpat Wschodnich.

Więcej informacji można znaleźć pod linkiem czasopisma Diversity.