Aktualności

Bocian czarny Online Bolewice

Przekaz online z gniazda bociana czarnego Ciconia nigra to efekt współpracy KOO z Nadleśnictwem Bolewice. Kamera została umieszczona na sąsiednim dębie w połowie czerwca 2022r. przez członków KOO za zgodą RDOŚ w Poznaniu. W gnieździe znajdują się dwa pisklęta samicy SKIERKI i samca BOLKA. W 2021r. samica przystąpiła w Nadleśnictwie Wolsztyn do swojego pierwszego w życiu lęgu, który zakończył się sukcesem. Zimę spędza regularnie w Grecji nad rzeką Struma w pobliżu Parku Narodowego Kerkini w Macedonii. 4 marca 2022r rozpoczęła migrację wiosenną na północ. Przyleciała do gniazda w Wolsztynie 12 marca, ale nie zastała samca Tytana, który pojawił się przy gnieździe dopiero 30 kwietnia. Dlatego Skierka oblatywała kilka gniazd i 1 kwietnia poznała samca BOLKA, z którym przystąpiła do lęgu.

Warsztaty dla Wolontariuszy na Mazurach

W sezonie 2022 Komitet Ochrony Orłów – Region Polska Północno-Wschodnia realizuje zadanie publiczne współfinansowane przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego w zakresie ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego - poprzez realizację projektu pn. „Rozbudowa zaangażowania społecznego w zachowanie i ochronę siedlisk rzadkich gatunków ptaków w Puszczy Piskiej, Puszczy Boreckiej i Lasach Skaliskich”.

W ramach projektu zaplanowano m.in. bezpłatne, jednodniowe warsztaty dla Wolontariuszy chcących włączyć się w przyszłości w regularne działania monitoringowe realizowane przez KOO we wschodniej części regionu. Pierwszy z warsztatów odbędzie się w miejscowości Krutyń w gm. Piecki i zaplanowany jest na 9 lipca 2022 roku. Kolejny - 23 lipca w Czerwonym Dworze na terenie Puszczy Boreckiej. W programie m.in. rozpoznawanie gatunków rzadkich ptaków drapieżnych - biologia i preferencje siedliskowe; bezpieczne metody wyszukiwania i kontroli stanu zasiedlenia gniazd, narzędzia używane w badaniach monitoringowych, sposoby raportowania wyników oraz podstawy prawne ochrony siedlisk lęgowych ptaków i zasady projektowania stref ochrony gniazd.

Zapraszamy osoby dysponujące możliwościami aktywnego włączenia się w nasze działania terenowe! - w szczególności zamieszkujące powiaty: mrągowski, piski, ełcki, giżycki, węgorzewski, gołdapski i olecki. Liczba miejsc ograniczona. Szczegółowe informacje dostępne pod nr. tel. 604 111 544, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Monitoring strefowców w województwie opolskim

W sezonie 2022 Komitet Ochrony Orłów – Region Górny Śląsk, realizuje projekt pn. „Monitoring rewirów czterech gatunków strefowych ptaków szponiastych w parkach krajobrazowych i obszarach chronionego krajobrazu województwa opolskiego”. Jest on finansowany z budżetu Województwa Opolskiego w ramach zadania publicznego w zakresie wspierania działań na rzecz ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego na terenie województwa.

W ramach projektu zaplanowano m.in. monitoring zasiedlenia i sukcesu lęgowego w rewirach bielika, orlika krzykliwego, kani rudej i rybołowa oraz pomiar parametrów rewirów lęgowych bielików i ich korelacji z sukcesem lęgowym.

Akcja ratunkowa na terenie Nadleśnictwa Miłomłyn

Zmoknięte pisklę bielika. Fot. S.Wręga

30.05.2022 przed południem otrzymaliśmy wiadomość o dwóch pisklętach bielika przesiadujących na ziemi, dokarmianych przez dorosłe ptaki w znanym rewirze tego gatunku zlokalizowanym na terenie Nadleśnictwa Miłomłyn (woj. warmińsko-mazurskie).  Obserwacja dotyczyła dnia poprzedniego, więc nie było wiadomo, czy młode są nadal całe i zdrowe. Wystarczyło kilka telefonów i ekspedycja ratunkowa ruszyła w drogę. W międzyczasie zaalarmowany leśniczy potwierdził na miejscu obecność jednego  żywego pisklaka. Niestety gniazdo spadło, nie było też żadnych alternatywnych gniazd w rewirze.Bezzwłocznie, w porozumieniu z RDOŚ w Olsztynie, podjęliśmy decyzję o budowie zastępczej platformy na złamanym buku.