Aktualności

Rybołów z Hiszpanii gniazduje w Polsce

Komitet Ochrony Orłów realizuje projekt LIFE „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce”. Nasi członkowie monitorują wszystkie stanowiska znane z lat poprzednich oraz wyszukują nowe w ramach programu Państwowego Monitoringu Środowiska. Niestety liczebność rybołowa w Polsce jest dramatycznie niska.

Tak więc każde nowe stanowisko witamy z radością. Znaczna część piskląt jest obrączkowana. Staramy się również poznawać pochodzenie ptaków dorosłych. Część dorosłych rybołowów, zwłaszcza w zachodniej części kraju posiada obrączki świadczące, iż wykluły się w Brandenburgii lub Meklemburgii. Szerzej o tym informowali Mrugasiewicz et al. 2006 w artykule "Zmiany liczebności rybołowa Pandion haliaetus w Polsce w latach 1993- 2004"

 

W dniu 26 maja 2018 roku zaplanowano obrączkowanie rybołowów w północnej części Wielkopolski. Ponieważ wchodzenie do gniazda wiąże się z chwilowym płoszeniem ptaków dorosłych staramy się zrekompensować pisklętom ubytek pokarmu poprzez pozostawienie w gnieździe świeżej ryby. W miejscowym sklepie jedyną świeżą rybą był pstrąg. Zdziwiło nas, że sieć supermarketów sprowadziła te ryby aż z … Hiszpanii.

Zaobrączkowaliśmy w gnieździe trzy pisklęta. Pozostawiliśmy im hiszpańskiego pstrąga. W pobliżu gniazda zamontowaliśmy fotopułapkę. Zakończyliśmy obrączkowanie o 12.30. Pierwszy dorosły osobnik pojawił się na gnieździe już po niecałych trzech godzinach.

Po sezonie, po wylocie piskląt z gniazda, zdjęto fotopułapkę. Z wielkimi emocjami przeglądamy 6224 zdjęcia. 26 maja o godzinie 15.19 pojawia się osobnik dorosły. Okazuje się, że posiada żółtą obrączkę z napisem "8V". Kolor obrączki bardzo nas zdziwił. Nasze rybołowy jak i u sąsiadów zza Odry są znakowane czarnymi obrączkami. Od Daniela Schmidta, koordynatora znakowania rybołowa w Niemczech, dowiedzieliśmy się, że żółtymi obrączkami znakują w … Hiszpanii. Hiszpański rybołów zagnieździł się aż w Polsce! To byłaby nie lada sensacja. Dokładnie 2500 km na wschód. Był już przypadek, że polski rybołów został stwierdzony na gnieździe we Francji, ale to "tylko" około 1200 km ale na zachód od miejsca wyklucia.

Widok z fotopułapki Widok z fotopułapki

Stacja ornitologiczna Oficina de Anillamiento EBD Estación Biológica de Donana potwierdziła, że "8V" to faktycznie Aquila Pescadora. Osobnik ten został zaobrączkowany w Marismas del Odiel, Huelva, Spain.

Taxon: Pandion haliaetus

Metal: ESI1027201

Color[Código anilla]: AM[8V]

Material: PVC

Fecha Captura 17/12/2012

Edad: En su primer año de vida (Euring 3)

Sexo: Hembra

Localidad: P. NAT. MARISMAS DEL ODIEL, HUELVA

Coordenadas: 37º13' N / 6º58' W

Oglądamy to miejsce w Google Earth. Wspaniałe krajobrazy nad Oceanem, zatoka Kadyksu. Odległość od gniazda w Polsce 2499 km. Nasza "8V" to samica, zaobrączkowana w 2012 roku. Nasi koledzy w Hiszpanii oznaczyli tego osobnika jako ptaka w pierwszym kalendarzowym roku życia. Data zaobrączkowania to 17 grudnia. To nie było niestety pisklę lecz osobnik zimujący lub migrujący. Tylko skąd wiedziała, że w Polsce pożywi się hiszpańskimi pstrągami? W następnym sezonie spróbujemy dokarmiać portugalskimi sardynkami.