Aktualności

Spotkanie robocze Warmińskiej Grupy KOO

Niektórzy wciąż jeszcze widzą orlikiTo już zdecydowanie tradycja, że gdy za oknami jesienna plucha a orliki na zimowiskach, członkowie nieformalnej Warmińskiej Grupy Komitetu Ochrony Orłów spotykają się w Gołogórze pod Olsztynem w celu omówienia minionego sezonu lęgowego - zarówno na Warmii, jak i w całym Regionie – Polska Północno-Wschodnia.

A było co wspominać, bo sezon 2018 to w końcu długo wyczekiwany udany rok - szczególnie dla warmińskiej populacji orlika krzykliwego - i wreszcie zdecydowanie więcej w naszych głowach miłych wspomnień z terenu - utrwalonych donośnym krzykiem młodych orlików, którego echo wydaje się wciąż jeszcze dobiegać z odwiedzonych przez nas rewirów. Rewirów, których w tym sezonie skontrolowaliśmy rekordowo dużo. Z kart kontroli stanowisk przesłanych do 10 listopada przez osoby działające w całym Regionie –Polska Północno-Wschodnia wynika, że przekroczyliśmy liczbę 700 stanowisk ptaków objętych ochroną strefową skontrolowanych w jednym sezonie lęgowym. Z czego ponad 450 to rewiry orlika krzykliwego.

Na spotkaniu – obok ciekawych zestawień dotyczących poszczególnych gatunków prezentowanych przez Koordynatora Regionu, było także miejsce na tradycyjną wymianę doświadczeń, oglądanie zdjęć zNagroda Złotego Łowcy Gniazd terenu oraz projekcję filmu „Łowcy gniazd” będącego krótkim podsumowaniem minionego sezonu w nieco innej odsłonie. Uczestnicy spotkania otrzymali też pamiątkowe koszulki z wizerunkiem orlika (szkic autorstwa Tomasza Bałdygi).

Po raz pierwszy wręczona została także nagroda „Złotego Łowcy Gniazd” (ręcznie wykonana przez Piotra Radka), za rekordową liczbę nowych rewirów z zajętymi gniazdami wykrytą podczas jednego weekendowego wypadu w teren.

Rekordy i nagrody rzecz jasna cieszą, ale nie są celem samym w sobie – i bez nich z pewnością nie zabrakłoby nam motywacji do wzmożonych działań także w kolejnym sezonie lęgowym, którego już nie możemy się doczekać – taka to już natura prawdziwego „Łowcy gniazd”…

A w planach jak co roku ekspansja na kolejne obszary naszego Regionu, bo wciąż nie brakuje białych plam na mapie z rozmieszczeniem poznanych rewirów gatunków objętych ochroną strefową.Zachęcamy przy tej okazji – szczególnie osoby spędzające sporo czasu w terenie – do przekazywania nam informacji o regularnie obserwowanych strefowcach. Taka informacja, z pozoru mało konkretna, może znacznie przyspieszyć znalezienie przez nas gniazda i umożliwić skuteczną ochronę danego stanowiska.

Lata lecą, a slajd startowy wciąż ten sam Sukces lęgowy orlika odbił się od dna ... Premierowy pokaz filmu Łowcy gniazd Uczestnicy spotkania w pamiątkowych koszulkach