Aktualności

Spotkanie Warmińskiej Grupy KOO

Uczestnicy spotkania w GołogórzeZa nami podsumowanie kolejnego sezonu działalności nieformalnej Warmińskiej Grupy Komitetu Ochrony Orłów. Na corocznym spotkaniu w Gołogórze pod Olsztynem zjawiliśmy się tym razem praktycznie w komplecie.

W programie spotkania nie zabrakło rzecz jasna zbiorczego sprawozdania zaprezentowanego przez Koordynatora Regionu Polska NE – Zdzisława Ceniana, prezentacji zdjęć i filmików z terenu oraz dyskusji o planach na kolejny sezon. Rozważaniom towarzyszył mały poczęstunek – a w menu m.in. świeżo wędzona kiełbasa i pieczone ziemniaki prosto z kominka, a na deser pyszne ciasto przygotowane przez szanowną Małżonkę kolegi Michała W.

Zapoczątkowany w roku 2018 zwyczaj wręczania wyróżnień doczekał się kontynuacji – tym razem oprócz statuetki „ZŁOTEGO ŁOWCY GNIAZD” – przyznawanej za szczególne osiągnięcia w zakresie lokalizowania nowych stanowisk, została także wręczona nagroda w kategorii „KOORDYNATOR ROKU” – za - jak sama nazwa wskazuje – nieoceniony wkład w organizację, planowanie i koordynowanie naszych działań terenowych.

Atmosfera spotkania – jak zawsze – znakomita, chociaż sukces lęgowy u orlika krzykliwego nie napawa optymizmem – po krótkim odbiciu w 2018 – ten sezon to znów dołowanie, któremu na domiar złego zaczęły towarzyszyć coraz częstsze przykłady zanikania rewirów. Można oczywiście żyć nadzieją na rychłą poprawę tej sytuacji, ale można też – a nawet trzeba – dołożyć wszelkich starań, aby jeszcze lepiej rozpoznać teren i objąć ochroną strefową możliwie dużo kolejnych stanowisk – szczególnie na obszarach, gdzie do tej pory z różnych względów to się nie udawało. Będzie to zapewne jeden z naszych priorytetów na kolejny sezon lęgowy…