Aktualności

Wracają orliki krzykliwe

Portret Białoborca. Fot P. RadekJuż piąty rok śledzimy losy dwóch orlików krzykliwych, gniazdujących na Warmii, wyposażonych w logery GPS/GSM w lipcu 2016 roku. Pod koniec lutego obydwa ptaki zaczęły wyraźnie przemieszczać na północ podejmując doroczną wędrówkę na tereny lęgowe.

Białoborzec - samica - wystartowała na północ 27 lutego z pogranicza Botswany i RPA. Szesnastak - samiec - wędrówkę na północ podjął z północnej części Zimbabwe 29 lutego, chociaż już wiele dni wcześniej wykazywał tendencję do przemieszczania się w kierunku północno - wschodnim. Co ciekawe ruszyły z miejsc oddalonych od siebie o prawie 1200 km, by w dniu 10 marca nocować w odległości zaledwie 12 km od siebie. Od tej pory ptaki lecą „łeb w łeb”. Wczoraj pokonały dystans prawie 300 km, przemieszczając się wzdłuż Jez. Wiktorii z Tanzanii do Ugandy. Jeśli orliki utrzymają równe tempo Kanał Sueski powinny przekroczyć w trzeciej dekadzie marca, później jeszcze około 3,5 tyś km do terenów lęgowych na Warmii. Przy gniazdach możemy się ich spodziewać nie wcześniej niż 10 kwietnia.

 

Trasa migracji 2 orlików krzykliwych gniazdujących na Warmii (stan na dzień 11.03.2020). Czerwona linia - Białoborzec (smica), biała - Szesnastak (samiec)