Aktualności

Spotkanie KOO na Warmii

Kultowy slajd - zmienia się tylko dataZa nami kolejne spotkanie robocze nieformalnej warmińskiej grupy Komitetu Ochrony Orłów. Odwlekaliśmy je w czasie z uwagi na COVID-19, ale ostatecznie udało się je zaplanować i bezpiecznie przeprowadzić. A był to już ostatni dzwonek, bo od marca znów każdą wolną chwilę spędzimy w terenie w poszukiwaniu nowych rewirów strefowców.

Celem spotkania było podsumowanie działań zrealizowanych w roku 2020 i zaplanowanie priorytetów na nadchodzący sezon lęgowy. No i jest się czym pochwalić, bo kolejny raz udało się skontrolować rekordową liczbę stanowisk. Na obszarze Regionu Polska Północno-Wschodnia KOO - z wiodącą rolą grupy warmińskiej – skontrolowane zostało ponad 800 rewirów ptaków strefowych – w tym przeszło 500 stanowiły miejsca lęgowe orlika krzykliwego. Z końcem każdego sezonu wydaje się, że więcej już się nie da – a jednak :-) Na szczęście dołączają do nas nowi, zmotywowani do działania miłośnicy drapoli, co sprawia, że nieśmiało stawiamy sobie jeszcze ambitniejsze cele. Większość skontrolowanych stanowisk, to znane rewiry, w których oceniane są parametry rozrodcze i ewentualnie lokalizowane nowe gniazda. Jednak w minionym sezonie udało się także wykryć w naszym regionie blisko 70 zupełnie nowych stanowisk strefowców! Ten wzrost to w znacznej mierze efekt lepszego rozpoznania obszarów, gdzie wcześniej nie prowadzono pełnej inwentaryzacji. Ale także – jak w przypadku kani rudej – wyraźnego wzrostu liczebności na kontrolowanej powierzchni. Mniej optymistycznie prezentują się niestety dane dotyczące parametrów rozrodczych. Sukces lęgowy u orlika krzykliwego na powierzchni próbnej „Warmia” tylko nieznacznie przekroczył 40%. Ponadto w całym regionie rozkładał się bardzo nierównomiernie. Zdarzało się, że kilka sąsiadujących ze sobą par uzyskiwało niemal pełny sukces, podczas gdy w innym miejscu - nawet nieznacznie oddalonym – prawie wszystkie lęgi kończyły się stratą. Z roku na rok coraz częściej obserwujemy też pary, które z dużym prawdopodobieństwem w ogóle nie przystępują do lęgu w danym sezonie. Warto także bacznie obserwować sytuację bielika, którego zagęszczenie w ostatnich latach wyraźnie rosło. Jednocześnie coraz częściej dochodzi do wczesnych strat w lęgach, a lęgi udane są coraz mniej liczne. Przyszłość pokaże, czy poziom populacji tego gatunku w naszym regionie nie osiągną przypadkiem swojego maksimum… Spotkanie robocze warmińskiej grupy KOO - „Gołogóra 2020+1” było oczywiście jak zwykle okazją do integracji, degustacji wyrobów wędzarniczych i cukierniczych, projekcji filmów i prezentacji zdjęć oraz do uhonorowania najbardziej aktywnych członków naszej grupy.

Sukces lęgowy orlika krzykliwego na powierzchni Warmia Grupa warmińska KOO w komplecie Wyróżnienie dla koordynatora roku Pamiątkowe breloczki - każdy unikatowy - z kulfonem w innym miejscu ;-) Piękne okoliczności przyrody Wspólne wieszanie budki dla puszczyka

Udało się pokonać to monstrum ;-)