Aktualności

Spotkanie robocze Warmińskiej Grupy KOO

Grupa Warmińska KOODoroczne spotkanie robocze Warmińskiej Grupy KOO już za nami. Obrady poprzedziła tym razem kontrola stanu zdrowia przy użyciu testów antygenowych, ale potem było już raczej tradycyjnie – czyli omówienie dokonań członków grupy w sezonie 2021 oraz planów na rok 2022.

W całym regionie Polska NE skontrolowane zostało w ubiegłym sezonie blisko 850 stanowisk ptaków strefowych, z czego aż 46 to zupełnie nowe rewiry. Dołączają do nas nieśmiało kolejne osoby, więc jest szansa, że w kolejnych latach będziemy nadal trzymać poziom.

Rok 2021 był nieco lepszy dla naszego flagowego gatunku – orlika krzykliwego, który osiągnął średni sukces lęgowy na poziomie 60%. Sukces ten rozkładał się jednak bardzo nierównomiernie i na kontrolowanej rokrocznie powierzchni próbnej „Warmia” tylko nieznacznie przekroczył 30%.

Podczas spotkania Koordynator Regionu Polska NE przeprowadził instruktaż wypełniania kart kontroli stanowisk. Dla nowych członków grupy była to okazja do zapoznania się z tajnikami sprawozdawczości, a dla „starych wyjadaczy” forma przypomnienia, że jakość i terminowość przekazywanych danych jest równie ważna, co aktywność terenowa :-)

Nagrodę dla KOOrdynatora roku 2021 za skuteczne organizowanie naszych działań otrzymał Michał Zygmunt, a dwóch innych członków – Zdzisław Cenian i Piotr Radek zasłużyło na wyróżnienie za przeprowadzenie kontroli w minimum 300 rewirach strefowców w jednym sezonie. Wielkie gratulacje dla wszystkich nagrodzonych!

Region Polska NE to rozległy obszar. Na naszej mapie rewirów wciąż nie brakuje białych plam, gdzie warto podziałać w terenie i dołożyć swoją cegiełkę do ochrony strefowej. Osoby zainteresowane tą tematyką i aktywnością na rzecz drapoli zapraszamy do kontaktu: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel. 692 440 914

 

Liczba stanowisk skontrolowana w Regionie Polska NEBiałe (różowe) plamy wymagające aktualizacji danychNagroda dla KOOrdynatora roku 2021Wyróżnienie za wejście do klubu 300 rewirów/rok :-)