Aktualności

Spotkanie robocze Regionu Polska NE

Uczestnicy spotkania roboczegoLuty to ostatni dzwonek na podsumowania minionego roku i planowanie działań na kolejny sezon lęgowy. Dlatego zanim ruszymy z marcowymi kontrolami stanowisk bielika, spotkaliśmy się w Lipowie na Mazurach na spotkaniu Regionu Polska NE Komitetu Ochrony Orłów. Grupa współpracowników KOO w regionie z roku na rok się rozrasta, co zapewne w kolejnych latach skłoni nas do organizacji spotkania regionalnego na większą skalę – póki co pozostaliśmy przy dotychczasowej, kameralnej formule spotkania roboczego. W programie podsumowania i plany - a było co podsumowywać, bo w sezonie 2022 podjęliśmy wspólnie szereg działań z zakresu monitoringu, inwentaryzacji gniazd oraz ochrony czynnej rzadkich gatunków ptaków drapieżnych i bociana czarnego. Skontrolowaliśmy blisko

900 rewirów strefowców – w tym ponad 200 stanowisk bielika i ponad 500 orlika krzykliwego. Interwencyjnie zostało zabezpieczonych lub naprawionych kilka gniazd rybołowa w regionie, co -mamy nadzieję - utrwali niewielki wzrost liczby zasiedlonych stanowisk tego rzadkiego gatunku w Polsce Północno-Wschodniej, zanotowany w minionym sezonie.

Monitoring gniazd i lęgów w Regionie Polska NE odbywa się w znacznej części społecznie. Co roku udaje nam się jednak pozyskać niewielkie środki  na pełną inwentaryzację wybranych obszarów. To pozwala na aktualizację stanu wiedzy o występowaniu strefowców  i wykrycie sporej liczby nowych stanowisk – w sezonie 2022 udało się wykryć blisko 60 zupełnie nowych rewirów.  Liczba nowych gniazd zlokalizowanych w trakcie minionego sezonu (aż 214), pokazuje jak ważny jest regularny- najlepiej rokroczny - monitoring istniejących stref ochrony, pozwalający na bardziej efektywną ochronę lęgów rzadkich gatunków ptaków.

Przekroczenie poziomu 1000 rewirów strefowców skontrolowanych w jednym sezonie lęgowym wydaje się być tylko kwestią czasu – uzależnioną jedynie od aktywności terenowej naszych współpracowników – trzymajcie kciuki  – no i oczywiście zapraszamy do współpracy!

GALERIA:

Przygotowania do prezentacjiPodsumowanie sezonu 2022Nagroda dla Łowcy Gniazd 2022Wspólna fotka z Łowcą Gniazd 2022Wspomnienia z terenuWspomnienia z terenuWspomnienia z terenu - w rewirze rybołowaWspomnienia z terenu - w rewirze rybołowaWspomnienia z terenu - w rewirze bielika nad zalewem bobrowymWspomnienia z terenu - w rewirze bielikaWspomnienia z terenu - dorosły orlik krzykliwyWspomnienia z terenu - młody orlik krzykliwyWspomnienia z terenu - młode bielikiWspomnienia z terenu - sukces lęgowy w gnieździe orlika krzykliwegoWspomnienia z terenu - Grupa WarmińskaWspomnienia z terenu - młody bielikWspomnienia z terenu - droga przez lasWspomnienia z terenu - ochrona czynnaWspomnienia z terenu - ochrona czynnaWspomnienia z terenu - ochrona czynna