Aktualności

REO G720 – staruszek bielik z Polski w wieku 26 lat!

Przedstawiamy prawdopodobnie najstarszego żyjącego bielika, który został zaobrączkowany na Lubelszczyźnie przez naszego członka Janusza Wójciaka (!) 23 maja 1997 roku. Serdeczne Gratulacje! Ptak osiedlił się około 70 km na NE na pograniczu Białorusi i Ukrainy. Po raz pierwszy ten wyjątkowo jasny bielik został sfotografowany w 2016 roku w okolicach gniazda, ale wtedy nie udało się odczytać obrączek.

Z powodu wojny na Ukrainie białoruscy ornitolodzy nie mają tam teraz dostępu… Jednak w połowie lutego udało się im sfotografować tego osobnika przy padłej krowie w okolicach Orzechowa na Białorusi za pomocą fotopułapki i w końcu odczytać obrączkę na lewym skoku.

W ubiegłym wieku zakładano kolorowe obrączki, żeby można było łatwiej zlokalizować pochodzenie i wiek ptaka. Niestety po pewnym czasie ilość kombinacji kolorów skomplikowała to zadanie i poprzestano na kolorze czarnym: http://www.koo.org.pl/kolorowe-obraczkowanie/bielik Trzymamy kciuki za tego starego bielika i życzymy mu jeszcze wielu lat życia.

 

Zdjęcia dzięki: #YuryYankevich, #DenisPipko, #DenisKitel

G720 fot. J.Jankiewicz, 2016 BiałoruśBieliki żerujące na padlinie, fotopułapka.Miejscer zaobrączkowania i ponownego stwierdzenia.