Aktualności

Terenowe warsztaty dla Wolontariuszy w Regionie Polska NE

Sierpień w Regionie Polska NE Komitetu Ochrony Orłów był wyjątkowo intensywny. Oprócz standardowych działań związanych z monitoringiem efektywności lęgów naszego flagowego gatunku – orlika krzykliwego, zorganizowaliśmy 10 całodziennych wyjazdów terenowych dla 2-3 osobowych grup Wolontariuszy. Działanie to jest elementem realizacji zadania publicznego współfinansowanego przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego w zakresie ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego - poprzez realizację projektu pn. „Utrwalenie zaangażowania społecznego w zachowanie i ochronę siedlisk rzadkich gatunków ptaków w Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej i Puszczy Piskiej”.

Celem warsztatów było nabywanie wiedzy przez uczestników i doskonalenie praktycznych umiejętności z zakresu monitoringu rzadkich gatunków ptaków drapieżnych. Godziny spędzone na punktach widokowych – często w ekstremalnych warunkach, kilometry leśnych bezdroży pokonane w poszukiwaniu gniazd i długie rozmowy o zwyczajach ptasich drapieżników już przynoszą pierwsze efekty w postaci samodzielnie zlokalizowanych nowych rewirów strefowców. Dziękujemy Uczestnikom za aktywny udział w warsztatach i liczymy na owocną współpracę w terenie.

GALERIA:

Na punkcie widokowym - od tego wszystko się zaczyna. Fot. S.WręgaMłode pokolenie miłośników drapoli. Fot. K.TrzcińskiObserwujemy :-)Wypatrywanie orlików na żerowiskach. Fot. K.JuchniewiczMimo upału - humory dopisywały. Fot. K.JuchniewiczPrzerwa na kawę. Fot. S.WręgaW oczekiwaniu na skuteczne polowanie orlika krzykliwego. Fot. S.WręgaOcena stanu zasiedlenia gniazda orlika. Fot. S.WręgaNotatki to podstawa - najpilniejszy z Wolontariuszy. Fot. S.WręgaGniazdo orlika krzykliwego "po wylocie". Fot. S.WręgaMłody orlik krzykliwy w rewirze gniazdowym. Fot. S.WręgaDobrze ukryte gniazdo orlika krzykliwego. Fot. B.GrzebulskaMłody orlik krzykliwy. Fot. S.WręgaGonitwy orlika i trzmielojada. Fot. K.JuchniewiczPogoda aż za dobra - częściowe zachmurzenie ;-). Fot. S.Wręga