Aktualności

Jesienna Konferencja KOO w Rogowie!

Serdecznie zapraszamy do udziału w Konferencji Komitetu Ochrony Orłów - „Ekologia i ochrona ptaków drapieżnych: OSIĄGNIĘCIA NAUKI I TECHNIKI DLA OCHRONY I POZNANIA PTAKÓW DRAPIEŻNYCH” która odbędzie się w Centrum Edukacji Przyrodniczo – Leśnej w Rogowie w dniach 4-5 listopada 2023 roku. Postaramy się na niej przybliżyć szereg wątków związanych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii w badaniach i ochronie ptaków drapieżnych.

Więcej szczegółów na temat warunków udziału w konferencji można znaleźć pod linkiem wydarzenia:

https://cepl.sggw.edu.pl/ekologia-i-ochrona-ptakow-drapieznych/

 

Konferencja ma charakter otwarty, przy czym osoby będące zarejestrowanymi członkami KOO ponoszą niższe koszty podstawowe uczestnictwa.

Założenia konferencji:

W ostatnich latach następuje dynamiczny rozwój nowych technologii, które w coraz szerszym stopniu znajdują zastosowanie w badaniach naukowych, zwiększając wiedzę o biologii i zachowaniach ptaków, a czasami wręcz wywracając ustalone wcześniej kanony wiedzy w tym zakresie. Zastosowanie telemetrii pozwoliło na poznanie faktycznego sposobu użytkowania przestrzeni przez ptaki drapieżne, odkrywając przez naukowcami niedostępne wcześniej aspekty ich przemieszczeń, wędrówek i żerowania i innych zachowań. Kamery przy gniazdach i fotopułapki dokumentują w nieosiągalny wcześniej sposób szczegóły biologii rozrodu, przyczyn strat lęgów oraz przynoszonego do gniazda pokarmu. Używanie bezzałogowych statków powietrznych, czyli dronów daje możliwość kontroli stanu gniazd ptaków drapieżnych w znacznie krótszym czasie niż poprzez wspinanie do gniazd, dostarczając znacznie bardziej szczegółowych informacji niż przy kontrolach prowadzonych z ziemi. Informacje o prowadzonych badaniach, zagrożeniach i wymaganiach ochronnych ptaków drapieżnych docierają do tysięcy odbiorców w bardzo krótkim czasie dzięki mediom społecznym, budując pozytywne nastawienie do ochrony skrzydlatych drapieżników.

Głównym celem konferencji jest wymiana wiedzy i doświadczeń dotyczących stosowania osiągnięć nauki i techniki dla ochrony i poznania ptaków drapieżnych.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!