Aktualności

Drapieżne Mazowsze - ochrona przez edukację

Komitet Ochrony Orłów przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przystąpił na terenie województwa mazowieckiego do realizacji projektu edukacyjnego, którego celem jest popularyzacja wiedzy o ptakach szponiastych. Postaramy się trafić do jak największej liczy osób z informacjami o drapieżniczej biologii, wymaganiach przestrzennych i znaczeniu ptaków szponiastych we właściwym funkcjonowaniu ekosystemu.

Powodem do podjęcia tematu były powtarzające się przypadki wandalizmu wobec ptaków szponiastych oraz bezpośrednia śmiertelność z powodów antropogenicznych (kolizje, zatrucia, odstrzały), a także przypadkowe niszczenie lęgów. Kolejnymi zagrożeniami dla ptaków szponiastych są szybko zachodzące przekształcenia środowiska oraz zmiany klimatyczne. Wszystkie te czynniki wskazują na konieczność podjęcia przeciwdziałań.

Poza działaniami środowiskowymi, czynną ochrona i kontrolą stanowisk ptaków szponiastych, ważnym działaniem Komitetu Ochrony Orłów jest popularyzacja wiedzy o ptakach. Jedną z form ograniczania zagrożeń ptaków szponiastych jest podnoszenie poziomu wiedzy społecznej na ich temat oraz kształtowanie ich pozytywnego wizerunku społecznego, w oparciu o rzetelne wyniki monitoringu i badań naukowych.

W tym celu w ramach projektu „Drapieżne Mazowsze – ochrona przez edukację” planowane są różne działania edukacyjne. Podstawowym działaniem w latach 2-godzinne spotkania edukacyjne poświęcone podnoszeniu wiedzy o ptakach drapieżnych, prowadzone przez członków Komitetu Ochrony Orłów. W latach 2023-2024 realizowany projekt przewiduje następujące działania:

- szkolenia młodzieży

- szkolenia dorosłych

- zdalne wykłady i warsztaty

- dwa seminaria naukowe poświęcone ochronie i wędrówkom ptaków szponiastych

- warsztaty terenowe szkolące w wyszukiwaniu stanowisk i ochronie ptaków szponiastych

- wydanie materiałów edukacyjnych o ptakach szponiastych Mazowsza

Zachęcamy do śledzenia strony Komitetu Ochrony Orłów i profil FB naszej organizacji, gdzie będą na bieżąco publikowane informacje o działaniach, wydarzeniach i możliwości wzięcia udziału w projekcie „Drapieżne Mazowsze – ochrona przez edukację”.

Dyrektorów szkół oraz nauczycieli zainteresowanych zaproszeniem ornitologa do swoich placówek edukacyjnych celem przekazania wiedzy o ptakach szponiastych Mazowsza zachęcamy do kontaktu poprzez nasz adres @Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .