Aktualności

Sezon obrączkarski KOO 2024

 

Obrączkowanie bielika. Fot. Dariusz AnderwaldKomitet Ochrony Orłów zgodnie ze swoimi celami statutowymi prowadzi monitoring efektywności rozrodu. Część naszych członków zajmuje się społecznie obrączkowaniem rzadkich gatunków ptaków drapieżnych w ramach współpracy ze Stacją Ornitologiczną Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku. To trudne zadanie i wymaga pracy zespołowej: obrączkarza i wspinacza. Od kilkunastu już lat powszechnie stosowane są dwie obrączki, podstawowa/metalowa Stacji Ornitologicznej z niepowtarzalnym numerem oraz druga obrączka obserwacyjna/kolorowa z alfa-numerycznym kodem.

Kolorowe obrączki umożliwiają odczytywanie ptaków z dużej odległości. Przy okazji bezpośrednich wizyt w gniazdach można określić kondycję i zdrowotność piskląt, poznać skład gatunkowy ofiar i inne szczegóły dotyczące biologii lęgowej. Czasami wiąże się to z działaniami ratunkowymi polegającymi na natychmiastowej odbudowie gniazd i umieszczeniu w nich piskląt. Podczas kontroli zawartości gniazd dość często u bociana czarnego, ale też u bielików usuwane są sznurki stanowiące poważne zagrożenie dla młodych. W tym sezonie podczas obrączkowania jednemu pisklakowi usunięto haczyk wędkarski wbity w skok i oswobodzono z żyłki, która opleciona na obu skokach "wrosła" w ciało. Dzięki odczytaniu obrączek na immaturalnym bieliku udało się także potwierdzić adopcję przeprowadzoną w ramach działań ratunkowych dwa lata wcześniej. Obrączkarze podjęli też trudną decyzję o zabraniu z gniazda 37 dniowego bociana czarnego z bardzo późnego lęgu, któremu groziła śmierć głodowa na oczach tysięcy internautów obserwujących online przebieg lęgu w Nadleśnictwie Wolsztyn.

 

W sumie w tym sezonie 22 licencjonowanych obrączkarzy we współpracy z kilkudziesięcioma wolontariuszami KOO oraz służbami leśnymi i ochrony, przyrody zaobrączkowało prawie 1000 piskląt 18 rzadkich gatunków ptaków, głównie na obszarach zarządzanych przez Lasy Państwowe, na gruntach prywatnych oraz w kilku parkach narodowych. To absolutnie rekordowy rok pod względem liczby zaobrączkowanych piskląt bielika (399), z czego ¼ zaobrączkował Jacek Jezierski, obrączkarz i wspinacz w jednej osobie. W 2024 roku w 10 gniazdach bielików zaobrączkowano trojaczki. Na drugim miejscu plasuje się orlik krzykliwy (197 piskląt) obrączkowany głównie na Lubelszczyźnie przez zespół Sylwester Aftyka / Janusz Wójciak z Lubelskim Towarzystwem Ornitologicznym oraz w górach. Na Lubelszczyźnie dwa razy stwierdzono dwojaczki i odnotowano wysoki sukces lęgowy rzędu 82% (skontrolowano 193 zajęte gniazda). Na trzecim miejscu znajduje się bocian czarny (139 piskląt) obrączkowany głównie przez Krzysztofa Dudzika, Dariusza Anderwalda i Tadeusza Mizerę. W Nadleśnictwie Bolewice zaobrączkowano w jednym gnieździe aż 5 piskląt bociana czarnego, a dzięki transmisji online stwierdzono, że wszystkie szczęśliwie opuściły gniazdo. W tym roku nasi członkowie, głównie Mariusz Urban, zaangażowali się także w obrączkowanie sokołów wędrownych (54 pisklęta) we współpracy ze Stowarzyszeniem „Sokół”. Szczególnie cieszy nas wzrost liczby zaobrączkowanych piskląt rybołowa (39), zwłaszcza na Mazurach przez zespół Dariusz Anderwald / Michał Lanckoroński. Najwięcej orłów przednich zaobrączkował w górach Marian Stój. Po raz pierwszy w tym wieku obrączki dostało także jedno pisklę orła przedniego na północy kraju zaobrączkowane przez Michała Lanckorońskiego. Do podsumowania tego sezonu włączyliśmy także gatunki bardziej pospolite, jastrzębia i myszołowa, których najwięcej zaobrączkował Paweł Mirski. Ewenementem jest też zaobrączkowanie przez Marka Bebłota aż sześciu piskląt błotniaka stawowego w jednym gnieździe.

Dziękujemy wszystkim zespołom obrączkarskim KOO za prace terenowe w tym sezonie i życzymy wielu odczytów ptaków.