Aktualności

Podsumowanie sezonu 2024 w Regionie Polska Północno-Wschodnia Komitetu Ochrony Orłów

Za nami drugi sezon z rzędu, w którym całkowita liczba stanowisk rzadkich gatunków ptaków strefowych objęta monitoringiem na Warmii i Mazurach przekroczyła tysiąc! To oczywiście źródło cennych danych dotyczących m.in. produktywności lęgów, ale przede wszystkim wkład w bardziej efektywną ich ochronę.

W działania monitoringowe w Regionie Polska NE angażuje się coraz więcej osób. Dane za sezon 2024 przekazało blisko 30 obserwatorów, z których aż 15 dostarczyło wyniki z kontroli przynajmniej 10 stanowisk lęgowych.

Naszym flagowym gatunkiem od lat pozostaje orlik krzykliwy. W minionym sezonie lęgowym udało się skontrolować aż 555 stanowisk pomariny. Przy czym aktywne gniazda potwierdzono w 350 rewirach.

Ta różnica jest wypadkową przynajmniej kilku czynników. Po pierwsze ograniczeń czasowych skutkujących krótkimi, często jednorazowymi wizytami w strefach, gdzie mimo obserwacji ptaków, nie zawsze udaje się wykryć aktywne gniazdo. Po drugie „zamierania” niektórych stanowisk m.in. na skutek negatywnych zmian zachodzących w siedliskach. Poważnym wyzwaniem pozostaje rzecz jasna sama wymiana gniazd przez ptaki i ich skuteczne ukrywanie. Niekiedy z ostatecznym potwierdzeniem miejsca gniazdowania musimy zaczekać do bezlistnego okresu, a w przypadku niektórych stanowisk przysłowiowa zabawa „w kotka i myszkę” może trwać nawet kilka lat. Skalę tego wyzwania najlepiej obrazuje liczba nowych gniazd orlika krzykliwego zarejestrowanych w bazie KOO w sezonie 2024 w Regionie Polska NE – 171! Nagrodą za wysiłek włożony w monitoring stanowisk pomariny na Warmii i Mazurach, oprócz zwyczajowej satysfakcji, był sukces lęgowy tego gatunku, który za sprawą tzw. mysiego roku wyniósł aż 68%, co w ostatnim dziesięcioleciu zdarzało się niestety sporadycznie.

Drugie miejsce pod względem liczby skontrolowanych stanowisk w Regionie Polska NE niezmiennie od lat zajmuje bielik. Wyraźny wzrost populacji lęgowej największego z naszych drapoli w połączeniu ze wzrostem zaangażowania Wolontariuszy w działania KOO, zaowocował liczbą aż 306 rewirów bielika objętych monitoringiem w minionym sezonie lęgowym. Zajęte gniazda potwierdzono w 244 stanowiskach, a sukces lęgowy wyniósł 59%. W odróżnieniu od roku 2023, w minionym sezonie nie stwierdziliśmy u piskląt bielika przypadków ptasiej grypy, co przyjęliśmy z niekłamaną ulgą.

Podium wśród strefowców objętych monitoringiem na Warmii i Mazurach uzupełnia bocian czarny. Skontrolowanych zostało 80 stanowisk tego gatunku, z których 55 określono jako zasiedlone przez ptaki. Sytuacja bociana czarnego w Regionie Polska NE nie napawa szczególnym optymizmem. Długotrwałe okresy suszy przyczyniają się do pogorszenia stanu siedlisk - w szczególności żerowisk. Część par nawet nie decyduje się na podjęcie lęgów, a spory odsetek gniazd nie nosi śladów zasiedlenia w kolejnych sezonach. W roku 2024 na Warmii i Mazurach udało się określić ostateczny efekt lęgu w 40 rewirach a sukces lęgowy nie przekroczył 50%.

Na uwagę zasługują z pewnością jeszcze dwa gatunki – kania ruda i rybołów. Ta pierwsza wyraźnie zwiększa swoją liczebność w regionie. W roku 2024 wykryto 8 nowych stanowisk kani rudej na Warmii i Mazurach. Łącznie skontrolowano 43 rewiry tego gatunku, a obecność ptaków potwierdzono w 37. Z kolei w przypadku herbowego gatunku Komitetu Ochrony Orłów, kolejny rok z rzędu rejestrujemy nowe stanowiska – tym razem 2. Łącznie rybołowy obserwowano w Regionie Polska NE w 19 rewirach. Dla 17 udało się ustalić ostateczny wynik lęgu (sukces lęgowy – 65%).

Tradycyjnie nasze działania podsumowaliśmy na roboczym spotkaniu członków Regionu Polska NE KOO, którego nie da się już nazwać kameralnym - uczestniczyło w nim rekordowe 21 osób! Ten owocnie spędzony czas - poświęcony na prezentacje, dyskusje, wymianę doświadczeń i integrację to znakomite źródło motywacji do dalszych działań na rzecz drapoli w regionie.

Chcieliśmy również zaprosić do korzystania z nowo powstałego FaceBooka naszego regionu - "Łowcy Gniazd", na którym będziemy na bieżąco relacjonować nasze postępy terenowe.

Uczestnicy spotkanie Regionu Polska NESpotkanie Regionu Polska NE. Fot. M. LanckorońskiSpotkanie Regionu Polska NE. Fot. M. LanckorońskiSpotkanie Regionu Polska NE. Fot. M. LanckorońskiMonitoring gniazd w Regionie Polska NE. Rybołów. Fot. M. LanckorońskiMonitoring gniazd w Regionie Polska NE. Rybołów. Fot. M. LanckorońskiMłode rybołowy w gnieździe. Fot. M. LanckorońskiMłode rybołowy w gnieździe. Fot. M. LanckorońskiMonitoring strefowców w Polsce NE. Gniazdo rybołowa na uschniętej sośnie. Fot. M. LanckorońskiMonitoring strefowców w Polsce NE. Bielik na drzewie obserwacyjnym. Fot. M. LanckorońskiMonitoring strefowców w Polsce NE. Gniazdo bielika z pisklętami. Fot. M. LanckorońskiMonitoring strefowców w Polsce NE. Młode bieliki podczas obrączkowania. Fot. M. LanckorońskiMonitoring gniazd w Regionie Polska NE. Sokół wędrowny. Fot. M. LanckorońskiAktywna ochrona - sztuczne gniazdo zasiedlone przez bociana czarnego.  Fot. M. LanckorońskiAktywna ochrona - sztuczne gniazdo zasiedlone przez rybołowa.  Fot. M. LanckorońskiAktywna ochrona - budowa sztucznego gniazda dla bociana czarnego. Fot. M. LanckorońskiAktywna ochrona - opaski przeciw kunie w rewirze rybołowa. Fot. M. LanckorońskiAktywna ochrona - opaski przeciw kunie w rewirze rybołowa. Fot. M. Lanckoroński